Fişekçioğlu Demir Çelik A.Ş. Kayseri
Hakkımızda

Ailenin büyüğü olan Mıhçı Derviş Efendi 1800’lü yılların sonlarına doğru mıhçılık ile üretim hayatına başlar, baba mesleğini oğlu devralır. 1940’lı yıllarda oğlu Abdülkadir FİŞEKÇİOĞLU demir çelik ürünleri ticaretine başlar, 1963 yıllarında oğulları ile birlikte şirketleşir.

 

1970’lerde görevi devralan 3. nesilden Mustafa FİŞEKÇİOĞLU 1988’de Anonim şirketi kurar İskenderun ve Kayseri’de şubeler açarak tüm Türkiye’ye hizmet sunar. Fişekçioğlu Demir Çelik AŞ. 2000’li yıllarda ülkemizin gelişiminin hız kazanıp otoyol, baraj ve tünel yatırımlarının artmasında oluşan çelik hasır ihtiyacını karşılamak üzere seksen yıllık deneyimini üretimle buluşturur. 

 

2007 yılında 20.000 açık 11.500m2 kapalı alan üzerine Türkiye’nin en modern ve Dünya’nın sayılı çelik hasır tesislerinden birini Türkiye sanayisine kazandırmıştır. Firmamiz ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasını kendisine görev edinmiş ve bu hususta ikisi Kayseri’de  ve İskenderun’da  olmak üzere yatırımları devam eden üretim tesislerini  en kısa sürede Türkiye sanayisine kazandıracaktır.

 

Orta Anadolu’nun önemli bir çelik tedarikçisi haline gelir. Kökleri Cumhuriyetimizin temeline dayanan “Fişekçioğlu Demir Çelik AŞ.” 4. nesil ile hizmetine devam etmektedir. Küresel çelik tüketiminin yarıdan fazlası inşaat demiri ve yapısal çelik ürünleri kullanılmaktadır. Nervürlü inşaat demirleri betona daha iyi tutunabilmesi ve daha mukavemetli olabilmesi amacıyla yüzeyinin homojen biçimde tırtıklı olarak üretilmiş halidir. Standart 12 m üretilir. İsteğe bağlı olarak 6-18 m üretimler gerçekleşebilir. Taşıma kolaylığı sağlanması için 12 m boyunda üretilen demirler ortadan bükülerek firkete demir haline dönüştürülür. “Beton donatısı olarak olarak kullanılacak demirler TS708’e uygun olmalıdır” Firmamız, aldığı ürünleri TS standartına uygunluğu ölçmek için bünyesinde bulunan en modern cihazlarla kalite kontrol sağlamaktadır. 2007 yılında 20.000 m2 alan üzerine Türkiye’nin en modern çelik hasır tesislerinden birini kurmuştur. firmamız lojistik hizmeti etkin hale getirmek için filosunu genişletmiştir. 1.100 ton yükleme kapasitesi olan 20 vagon, 20 tır, 2 mobil vinç ile tüm Türkiye’ye hızlı lojistik hizmeti vermektedir. Demir ticaretinde etkin hizmet sağlayabilmek için İskenderun Payas bölgesinde 7.000 m2 depolama alanı, Kayseri İstasyon bölgesinde 8.500 m2 depolama alanıyla, İnşaat Malzemecileri sitesinde 6.000 m2 depolama alanıyla hizmet sunmaktadır. 


 
Çelik hasır; soğuk çekilerek mukavemeti artırılmış ve nervürlendirilmiş çelik çubukların birbirine nokta kaynağı ile milimetrik hassasiyette bağlanmalarıyla imal edilir. Çelik hasırın sağladığı avantajlar ; 

• Malzemeden tasarruf; çelik hasır emniyet gerilmesinin normal inşaat demirinden yaklaşık 2 kat fazla olması. Çelik hasır kullanılması halinde normal inşaat demirine oranla %40 civarında ağırlık tasarrufu sağlamaktadır. 
• Zamandan tasarruf; çelik hasırda kullanılan malzemenin azalması, plakalar halinde oluşu, kolay taşınabilmesi ve montajının kolaylığı zamanı büyük ölçüde azaltır. 
• İşçilikten tasarruf; çelik hasırın kısa zamanda döşenmesi %50 tasarruf sağlamaktadır. 
• Nakliyeden tasarruf; çelik hasır çubukları beton içinde homojen bir dağılım göstermekte böylece çekme kuvvetlerinin düzgün şekilde alınması sağlanmaktadır. Çubukların nervürlü ve birbirine kaynaklı oluşu aderansı artırmakta beton içindeki çubukların kaynamasını önlemekte, yapıda oluşabilecek çatlaklar, korozyon ve sızıntılar giderilmektedir.
 • Firmamızın Çelik hasır üretiminde TSE ve G belgesi bulunmaktadır.Türkiye ilk ve tek G Belgeli çelik hasır tesisine sahip olan Fişekçioğlu her çeşit  Çap ve boy ölçüleri taleplerine hızlı ve etkin bir şekilde cevap vermektedir. Boy ve çap ölçüleri standardize edildiği için zaiyat verilmez. Kullanım Alanları Betonarme yapıların tabliyelerinde, kirişsiz döşemeler, perdeler, nervürlü döşemeler, normal B.A. plaklar, temeller. Münferid ve radya temellerde, perde ve istinat duvarlarında, beton pist, oto yol ve saha betonlarında, metro ve tünel yapımında (İstanbul Metrosunda kullanılmıştır). Su yapılarında; baraj,kanal ve kanaletlerde, prefabrik yapı elemanlarında, kanal, kanaletler, bahçe çiti, korkuluk, asma tavanlar vb… Yurt içinde; İstanbul metrosu, Avrasya tüneli, Hızlı tren projeleri, Toki inşaatleri, Ovit tüneli, Demokrasi adası ve ülkemiz için pek çok önemli projede Fişekçioğlu markalı çelik hasırlar kullanılmıştır.

 

Fişekçioğlu Demir
Bu site, Gelişim Medya® Kurumsal Web Tasarım Sistemi ile hazırlanmıştır.